22 maja, 2024
olej kukurydza

Olej kukurydziany doskonale pasuje do zdrowej diety. Jest pełen dobrych tłuszczów i silnych przeciwutleniaczy, które utrzymają Cię w doskonałym zdrowiu. Mimo że olej kukurydziany jest zdrowy, to jest również bardzo kaloryczny. Podczas przygotowywania posiłków należy używać możliwie małych ilości oleju – ta zasada dotyczy także pozostałych olejów.

Kwasy jednonienasycone

Ponad jedna czwarta wszystkich tłuszczów w oleju kukurydzianym to jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Spożywanie tych kwasów tłuszczowych to jedna z lepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojego serca. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają kluczową rolę w obniżaniu lipoprotein o niskiej gęstości. Ten szkodliwy cholesterol jest tym, który zwęża i zatyka tętnice, jednocześnie zwiększając ryzyko problemów układu krążenia. Jakie korzyści mają kwasy nienasycone, które znajdziemy w oleju kukurydzianym?

  • Zmniejszają poziom złego cholesterolu LDL
  • Służą do budowy komórek
  • Hamują sklejanie się płytek krwi i osadzanie ich na ścianach naczyń krwionośnych
  • Poprawiają przepływ krwi przez naczynia wieńcowe

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Ponad połowa tłuszczu w olejach z kukurydzy to tłuszcze wielonienasycone. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe są równie ważne, jak jednonienasycone. Również stabilizują poziom cholesterolu oraz chronią Twoje serce. Niektóre z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych zawierają kwasy omega-6 oraz niewielką ilość kwasów omega-3.

Kwasy omega-3 i omega-6 są niezbędne w diecie, ponieważ organizm nie wytwarza ich samodzielnie. Wspierają komunikację komórek mózgu, zapewniają prawidłowy wzrost organizmu, zmniejszają stany zapalne i również wpływają na zdrowie serca.

Witamina E

Olej kukurydziany zawiera również duże ilości witaminy E- prawie 15% dziennego zapotrzebowania w jednej łyżce oleju.

Witamina E jest przeciwutleniaczem, co oznacza, że oczyszcza Twoje ciało, niszcząc wolne rodniki. Bez wsparcia witaminy E, wolne rodniki swobodnie będą łączyć się z komórkami ciała, prowadząc do chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i niektóre nowotwory. Należy dostarczać 15 miligramów witaminy E dziennie. Jedna łyżka oleju kukurydzianego zawiera 2 miligramy tej witaminy.

Spożywaj z umiarem

Olej kukurydziany jest bardzo zdrowy, jednak jest również niesamowicie kaloryczny. Jedna łyżka zawiera prawie 125 Kcal z 13,5 g tłuszczu. Na diecie około 2000 kalorii należy spożywać od około 44 do 78 gramów tłuszczu dziennie.

Gdzie można kupić dobry olej kukurydziany tłoczony na zimno?

Musisz pamiętać o tym, że olej kukurydziany, podobnie, jak inne oleje tłoczone na zimno, muszą być przechowywane w niskiej temperaturze i mają krótką datę ważności. Najlepszym miejscem, w którym można kupić olej kukurydziany tłoczony na zimno jest sklep zielarski, w którym regularnie uzupełnia się towar. Gwarantuje to świeżość produktu.  Po otwarciu, należy go zużyć w ciągu od 3 do 4 miesięcy. Nieco inne działanie ma olej kukurydziany z zarodków tej rośliny, który wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Dodaj komentarz