12 lipca, 2024
zmeczenie

Całymi dniami ziewasz? Dokucza Ci zmęczenie brak energii i ciężko jest Ci się skoncentrować? Praca od rana do wieczora, mała ilość snu, stres i nerwy, mogą spowodować takie dolegliwości. Jest na nie jednak kilka rad, do których każdy, przy odrobinie chęci, może się zastosować.

Oczywiście bezsprzecznie najlepszym sposobem jest sen. Nie od dziś wiadomo, że w ciągu tego procesu, który zajmuje średnio jedną trzecią naszego życia, nasz organizm regeneruje się najlepiej i najszybciej. Nie bez powodu duża dawka snu jest polecana wszystkim chorym.

Bardzo ważne jest też pożywienie, które spożywasz. Wiadomym jest, że niektóre potrawy, szczególnie ciężkie i smażone nie sprzyjają witalności, a wręcz przeciwnie. Możesz spróbować zmienić trochę dietę, by zobaczyć fenomenalne efekty. Wyjątkowo skuteczne w walce ze zmęczeniem są energetyczne soki i koktajle przygotowane samodzielnie w domu. Najlepiej jeśli będą one zrobione ze świeżych warzyw i owoców z upraw ekologicznych. Niech Twoje koktajle obfitują w witaminy. Nie zapominaj o wyjątkowo podnoszących na nogi bananach.

Odrobina ruchu potrafi szybko postawić na nogi

Oczywiście godzina spędzona na siłowni przy tzw. „wyciskaniu”, nie jest tym, o co nam chodzi. Ale kilka czy kilkanaście minut dziennie poświęconych ćwiczeniom rozciągającym, jodze czy gimnastyce, z pewnością dotleni Twój mózg i cały organizm i sprawi, że znów wstąpi w Ciebie energia.

Sprawdzonym sposobem jest także hartowanie organizmu. Często, szczególnie w chłodniejsze dni, nie mamy ochoty wychodzić spod kołdry, a cóż dopiero brać zimny prysznic. Warto jednak zrezygnować z tej wygody, jaką jest ciągłe ciepło i wziąć rano prysznic naprzemiennie zimną i ciepłą wodą. Po takim zabiegu krew w naszych żyłach od razu zacznie płynąć szybciej.

Wiele dobrych metod na opisane dolegliwości znaleźć można w tradycyjnej medycynie, a szczególnie w naturoterapii i zabiegach Wschodu. Warto tu wymienić choćby pobudzający masaż. Jeśli mamy taką możliwość, warto także skorzystać z zabiegu akupunktury czy coraz popularniejszej aromaterapii.

Przede wszystkim jednak pamiętajmy, że nasz organizm nie pociągnie długo w zdrowiu, jeśli będziemy skupiali się na jego „naprawianiu”. Nie da się wyspać na zapas, dlatego dbajmy o regularny odpoczynek każdego dnia.

Dodaj komentarz