wlosy

Najlepsze sposoby na pielęgnacje przetłuszczającej się skóry głowy

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych skóry głowy, czyli główna przyczyna przetłuszczania się włosów, może mieć podłoże genetyczne, być spowodowana zbyt intensywną lub nieprawidłową pielęgnacją włosów (a przy okazji również skóry głowy). Zanim udamy się po poradę do specjalisty i zanim postanowimy leczyć się drogimi farmaceutykami, warto przetestować parę domowych sposobów na walkę z tym problemem. Pamiętajmy o tym, że u podstawy pięknych, gęstych i zdrowych włosów leży właśnie skóra głowy.

Nie wierzmy w mity, że „przetrzymanie włosów” da cokolwiek. Trzeba myć skórę głowy tyle razy, ile tego wymaga, jednocześnie zwracając szczególną uwagę na delikatność dla skóry głowy kosmetyków przez nas wybieranych.

Czy wiesz, jakie pH powinna mieć skóra słowy?

Powinno mieścić się w przedziale od 4,5 do 5,5. Doprowadzenie skóry głowy do stanu nierównowagi pH przyprawić może w szybkim tempie wielu kłopotów. Niewłaściwe pH skóry może prowadzić do wystąpienia łupieżu, do zatykania kanałów łojotokowych, wreszcie do osłabienia i wypadania włosów, o samym przetłuszczaniu już nie wspominając.

Dlatego pierwszą rzeczą, jaka możesz zrobić w celu poprawy kondycji Twoich włosów, jest dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji włosów (i głowy), dostosowanych do potrzeb naszej skóry. Innego szamponu powinna używać osoba o włosach cienkich, delikatnych i wrażliwym skalpie, a na nieco więcej pozwolić sobie może posiadaczka grubych i mocnych włosów.

Pamiętajmy również, że silna pielęgnacja łuski włosa niekoniecznie musi iść w parze z dobroczynnym wpływem na skórę głowy. Nie dość, że zbyt mocno odżywcze produkty niepotrzebnie obciążają włos, prowadząc do jego oklapnięcia, to jeszcze mogą zatykać i podrażniać pory skóry, tym samym stymulując je do wydzielania większej ilości sebum.

Co zrobić, żeby przywrócić właściwe pH?

Najpierw dobrze jest zbadać, jakie ono jest – najlepiej jest po prostu kupić paski do badania odczynu pH.

W zbyt zasadowym środowisku dobrze rozwijają się drobnoustroje i baterie, które mogą dodatkowo nasilać problem przetłuszczania włosów. Jeśli Twoje włosy są farbowane, to nadmiernie zasadowy odczyn otworzy łuski włosa, co może doprowadzić do wytracania koloru farb chemicznych, a nawet ziołowych.

PH skóry głowy możemy zakwasić z pomocą specjalnych balsamów zakwaszających do włosów, jednak równie dobrze sprawdzą się przygotowane samodzielnie w domu płukanki:

  • woda z octem w odpowiedniej proporcji,
  • mieszanka wody z sokiem cytryny i aloesu
  • płukanki ziołowe, np. napar z pokrzywy, rumianku, nagietku, czy szałwi

Najlepiej jest zakwaszać skórę głowy 1-2 razy w tygodniu, kiedy nie planujemy dalszych zabiegów pielęgnacyjnych włosów po myciu głowy.

Maski do włosów i skóry głowy – domowe receptury „od babci”, to np. maseczka drożdżowo – miodowo- jogurtowa (½ kostki drożdży na 1 łyżkę jogurtu i miodu). Taką maseczkę 1 raz w tygodniu dobrze jest nałożyć na głowę, ze szczególnym uwzględnieniem skalpu. Maseczka wyciągnie ze skóry nadmiar łoju, tym samym przedłużając świeżość fryzury.

Temperatura – dbaj zawsze, aby temperatura wody była niska (letnia woda, a do płukania najlepiej chłodna). Pilnuj też, żeby zbędnie nie przegrzewać skóry głowy zbyt gorącym nadmuchem suszarek i lokówek – wysoka temperatura aktywuje mocniej gruczoły łojowe do działania i włosy szybko „oklepną”.

Co jeszcze mogę zrobić, aby przedłużyć świeżość mojej fryzury? Nie dotykać. Przeczesywanie włosów palcami, czy szczotką, stymuluje pracę gruczołów i nanosi na włosy warstwę lipidową z naskórka, obciążając niepotrzebnie fryzurę.

Dodaj komentarz