12 lipca, 2024
kobieta wąskie stopy buty

Masz wąskie stopy? Na pewno wiesz, jak dużym problemem jest znalezienie wtedy odpowiednich butów. Często zdarza się, że obuwie jest dobre na długość, lecz za szerokie, dlatego w trakcie noszenia spada lub obciera. Jak wybrać odpowiednie buty dla wąskich stóp?

Czym powinny cechować się idealne buty na wąskie stopy?

Przede wszystkim idealne obuwie na wąskie stopy powinno pasować jak ulał. Oznacza to, że powinno mieć ono węższą konstrukcję od standardowych butów, żeby zapewnić właściwy komfort.

Gdy nowej pary butów poszukuje się w sklepach stacjonarnych, wtedy po ich przymierzeniu można od razu ocenić, czy dobrze leżą. Sprawa komplikuje się natomiast przy zakupach online, gdy butów przed zakupem nie możemy przetestować.

Przy wyborze obuwia zarówno w salonach, jak i online warto nie tylko sprawdzać jego rozmiar albo długość wkładki, ale również zwrócić uwagę na parametr określany jako tęgość. To właśnie dzięki niemu można łatwiej dobrać odpowiednią parę butów na wąskie stopy.

Tęgość butów – co to za parametr?

Tęgość obuwia jest parametrem odnoszącym się do ich szerokości. Wobec tego wtedy, gdy chce się kupić obuwie dla wąskich stóp, warto dodatkowo zwrócić uwagę na to oznaczenie.

Wyróżnia się kilka rodzajów tęgości butów, która opisywana jest za pomocą liter:

  • Buty wąskie – tęgość E,
  • Buty średnio-wąskie – tęgość F,
  • Buty średnie – tęgość G,
  • Buty szerokie – tęgość H,
  • Buty bardzo szerokie – tęgość I.

Większość butów produkowana jest w tęgości G, natomiast dla osób z wąskimi stopami najlepsze będą te o tęgości oznaczonej jako E lub F.

Wobec tego warto postawić na tych producentów, którzy pozwalają dobrać nie tylko właściwy rozmiar, ale też tęgość obuwia, aby było dopasowane do stóp perfekcyjnie.

Fasony butów dla wąskich stóp – co wybrać?

Niektóre fasony butów będą idealne na wąską stopę. Na jakie z nich warto zwrócić uwagę przy zakupie nowego obuwia?

Sportowe sneakersy

To buty, które są nie tylko bardzo wygodne, ale również od paru sezonów są modowym hitem. Dzięki temu, że sneakersy są zabudowane i mają sznurowadła, stabilnie przytrzymują stopy i zapewniają wysoki poziom komfortu przez cały dzień.

W sklepach znajdziesz je w wielu fantastycznych wariantach, na przykład w klasycznej bieli, kobiecym beżu czy w kolorach tęczy, więc łatwo dopasujesz je do swojej garderoby.

Oxfordy

Gdy poszukujesz eleganckich, płaskich butów, na przykład do pracy, znakomitym wyborem będą damskie oxfordy.

To wiązane, płaskie półbuty, które wzorowane są na męskim obuwiu. Ze względu na swoją budowę również będą perfekcyjne dla wąskich stóp.

Buty z paskami

Gdy masz problem z dopasowaniem obuwia płaskiego albo na obcasach do swoich wąskich stóp, poszukuj modeli wyposażonych w paski. Najlepiej, aby były one regulowane lub elastyczne.

Paski lekko ściskają stopy i stabilizują je. W takich butach możesz przetańczyć całą noc!

Buty ze szpicem

Świetnym wyborem dla osób z wąskimi stopami będą również buty zakończone w szpic. Dzięki temu, że ich noski zwężają się, mogą skuteczniej przytrzymać stopy.

W kolekcjach marek znajdziesz mnóstwo modnych modeli, na przykład baleriny w szpic lub buty na obcasach z czubkiem.