Łupież, to zmora niejednego z nas. Problem ten dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Winowajcą łupieżu jest łuszcząca i przesuszona skóra głowy, która przez nieestetyczny wygląd, potrafi wprawić nas w kompleksy.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się 5 skutecznych sposób na walkę z łupieżem, przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się jak go zwalczyć.
Co to jest łupież i kogo dotyczy?
Łupież jest chorobą skóry głowy, charakteryzująca się złuszczeniem zrogowaciałej warstwy naskórka i okresowy świąd.
Problem najczęściej dotyka dzieci w wieku wczesnoszkolnym ( od 6 do 10 lat) i osoby dorosłe (od 20 do 30 roku życia). Największy okres nasilenia łupieżu pada na okres zimowy, a najmniej uciążliwy staje się latem.
Obumieranie i łuszczenie skóry głowy, jest naturalnym procesem, więc niewielkie ilości łuszczącej się skóry nie sygnalizują podłoża chorobowego.
Wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu:
- łupież suchy – drobno łuskowaty łupież, który związany jest z przesuszeniem skóry głowy, złymi nawykami żywieniowymi lub złą pielęgnacją. Charakteryzujący się łuszczącymi białymi płatkami, które widać gołym okiem na włosach i ubraniach.
- łupież tłusty – pojawia się w wyniku nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, powodując niekiedy łysienie. Charakteryzuje się dużymi żółtymi łuskami przylegającymi do skóry głowy, powodując świąd i podrażnienie.
Jest to ciężki rodzaj łupieżu, wymagający radykalnych środków na walkę z nim.
Co wywołuje i pogarsza stan łupieżu ?
-
Zakażenie drożdżakami ( np. przez używanie jednego grzebienia przez kilka osób, lub w niektórych przypadkach nożyczek w salonie fryzjerskim)
-
Zła dieta, brak witamin w organizmie takich jak cynk.
-
Używanie silnych środków chemicznych do włosów takich jak: farby koloryzujące, żele, lakiery utrwalające.
-
Rzadkie stosowanie szamponów do włosów
-
Niespłukiwanie dokładnie szamponu
-
Zimny klimat i niska wilgotność
-
Zaburzenia hormonalne
-
Stres, a nawet osłabienie organizmu.
Jak poradzić sobie z łupieżem – 5 domowych sposobów.
1. Oliwa z oliwek balsamem dla naszej skóry
W walce z łupieżem może pomóc nam dobra oliwa z oliwek, lub oliwka dla dzieci, która przeważnie znajduje się w każdym domu.
Dlaczego akurat oliwa z oliwek?
Oliwa jest bardzo dobrym produktem do natłuszczania przesuszonej skóry głowy, nie powodując zatykania porów. Wystarczy 1/4 szklanki oliwy wlać na dłonie i wykonać pięciominutowy masaż głowy, lekko drapiąc skórę, po czym umyć włosy delikatnym szamponem.
2. Czosnek zabójca bakterii
Nie jest to najprzyjemniejszy zabieg, ale za to bardzo skuteczny. Nie od dziś wiadomo, że czosnek ma silne działania antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Jest cichym zabójcą szaleńczych wirusów.
Czosnek zawiera w swoim składzie, kwas salicylowy ,który wykorzystywany jest w szamponach przeciwłupieżowych. Czosnek możemy wykorzystać na dwa sposoby.
1 sposób, to po prostu go jeść, a 2 robić z niego wcierki na skórę głowy.
Przepis jest bananie prosty.
2 ząbki czosnku zgniatamy przez praskę, mieszamy z oliwą oliwek i wcieramy w skórę głowy. Maseczkę zostawiamy przez ok 15 min, po czym spłukujemy.
3. Płukanka octowa
O tym starym sposobie opowiadała mi moja babcia i mama. Jest niesamowicie prosty i tani.
Wystarczy tylko po każdym myciu przepłukać głowę mieszanką octową.
Przepis: na litr chłodnej wody dodajemy 2 łyżki octu ( najlepiej jabłkowego)
Ocet jest świetnym domowym środkiem przeciwgrzybiczym, do tego włosy staja się miękkie i lśniące. Płukanka przywraca nam również naturalne pH skóry głowy i skutecznie zwiększa szansę na uniknięcie przetłuszczania się włosów.
4. Zioła
Następnym sposobem na łupież są płukanki z suszu ziół, ale i również herbatki do picia.
Są niesamowicie zdrowe i skuteczne.
Najpopularniejszą płukanką ziołową jest napar z suszu pokrzywy zwyczajnej.
Ekstrakty z liści pokrzywy od wielu lat wykorzystywane są w celu wzmocnienia cebulek włosowych, walki z łupieżem i łojotoku. Pokrzywa działa odżywczo na skórę, jest również wspaniałym lekarstwem na wypadanie włosów.
Wystarczy zalać 2 łyżki suszu w litrze wody. Wstydzić wodę, i przelać włosy cudowną płukanką, a włosy po dłużmy okresie stosowania będą mocne, ich kolor nabierze intensywności, a łupież będzie znikał.
Polecam również picie herbatek ziołowych z nagietka, rumianku i kory wierzby. Również daje niesamowite afekty, a ich dobro wpływa nie tylko na włosy, ale na cały organizm.
5. Maseczka z miodu, jogurtu i cytryny
Ostatnim proponowanym przeze mnie sposobem jest maseczka na włosy.
Jogurt jest naturalnym źródłem wielu dobroczynnych składników odżywczych, cytryna oczyszcza skórę głowy, odświeżając ją, a miód ma działanie przeciwłupieżowe. Również świetnie wpływa na prawidłową równowagę pH skóry, działa przeciwwirusowo i zapalnie. Innymi słowy cud miód 🙂
Przepis na maseczkę: 3 łyżki miodu połączyć, połączyć z 3 łyżeczki soku z cytryny i jedną łyżką jogurtu naturalnego. Można również dodać odrobinę oliwy z oliwek, lub oleju argonowego.
Następnym etapem jest założenie czepka foliowego, na to ręcznika ( może być ogrzany np. suszarką) i zalecam odprężyć się minimum 15 min 🙂
Świetny efekt dopełnia po zmyciu maseczki, płukanka z ziół, które dodatkowo nawilżą i odżywią włosy.