20 czerwca, 2024
dobra agencja hostess modelki

Zastanawiasz się, czym zajmują się hostessy? Dowiedz się, na czym polegają ich obowiązki i co powoduje, że jest to tak chętnie wybierane zajęcie przez młode dziewczyny. Jeśli lubisz pracę pełną wyzwań i pozbawioną monotonii, to może jest to właśnie zajęcie dla Ciebie.
Hostessy kojarzą się głównie z pięknymi kobietami w dość młodym wieku. Ich naturalnym środowiskiem są różnego rodzaju eventy:

 • imprezy firmowe
 • targi branżowe
 • różnego rodzaju akcje promocyjne w sklepach i galeriach handlowych
 • bankiety
 • gale
 • konferencje
 • imprezy sportowe
 • sesje zdjęciowe (biorą w nich udział zarówno hostessy, jak i fotomodelki)
 • wszelkie inne działania o charakterze marketingowym będące częścią reklamy danego produktu/usługi

Hostessa – kim jest?

Słowo „hostessa” wywodzi się z angielskiego i wskazuje na gospodynię, czyli osobę, która opiekuje się gośćmi i dba o ich nieskazitelne samopoczucie. Idealna hostessa doskonale zdaje sobie sprawę dla kogo pracuje, jakie ma obowiązki oraz w jaki sposób ma je realizować, a zadbany wygląd i schludny ubiór dopełniają całości. Nie można zapomnieć, że nienaganna aparycja jest pierwszym i najistotniejszym czynnikiem, który sprawia że potencjalny klient w ogóle zainteresuje się konkretną propozycją handlową. Praca hostessy ma także pewne stałe i niezmienne elementy wpisane w każde wydarzenie. Należą do nich: przyciągnięcie uwagi, pozostawienie dobrego wrażenia, wzbudzenie pozytywnych skojarzeń, zapewnienie miłej i przyjaznej atmosfery. Wykonywanie tego typu obowiązków może skutkować nawiązaniem wielu ciekawych znajomości, które wpływają pozytywnie na dalszy rozwój ścieżki zawodowej. Jeśli lubisz kontakt z ludźmi i wykazujesz się empatyczną postawą do świata, to w tego typu pracy na pewno wspaniale się odnajdziesz.

hostessy w podczas PGE w Poznaniu
hostessy w podczas PGE w Poznaniu

Jak zostać hostessą?

Najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do agencji hostess i modelek – tych na terenie całego kraju funkcjonuje kilkadziesiąt. Można wysłać do niej swoją ogólną chęć uczestnictwa w obsłudze eventów i oczekiwać na kontakt lub zgłosić się na konkretną propozycję opublikowaną np. na jednej z grup w mediach społecznościowych. Dziewczyny dopiero co zaczynające karierę w tej profesji zazwyczaj same aktywnie poszukują zleceń stosując się do drugiej wyżej wymienionej metody. Doświadczone hostessy mogą liczyć na więcej zleceń, które oferuje im bezpośrednio dana agencja. Istnieją sytuacje, kiedy klienci szukają personelu do obsługi wydarzenia „na własną rękę” – są to niemniej przypadki marginalne.

Agencja hostess – jak wybrać najlepszą?

Agencja hostess przede wszystkim powinna posiadać stronę internetową, na której może pochwalić się wykonanymi realizacjami. Pozytywnym wskaźnikiem jest również aktywnie prowadzony profil w mediach społecznościowych. Wiarygodna agencja hostess ma czym się pochwalić, więc w pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy jesteś w stanie znaleźć informacje takie jak:

 • relacje zdjęciowe potwierdzający odbyte eventy
 • lista klientów (agencja hostess z długoletnim stażem na pewno będzie chciała ujawnić topowe marki, dla których zapewnili wynajem hostess)
 • portfolio hostess/modelek

Zdecydowane większość agencji hostess i modelek działa w całej Polsce. Przed podjęciem współpracy warto również zasięgnąć o niej opinii w Internecie – te powinniśmy znaleźć bez większego kłopotu, a ich brak lub przewaga negatywnych jest ostrzegawczym znakiem. Ogromne doświadczenie, indywidualne podejście, szeroka baza klientów i hostess – te cechy powinny wyróżniać agencję, którą cechuje profesjonalizm.

Zlecenia dla hostessy – w jakich miastach jest ich najwięcej?

Eventy odbywają się na terenie całej Polski, lecz nie powinno być niespodzianką, że w wielkich miastach odbywa się ich najwięcej i to właśnie w nich jest największe zapotrzebowanie na hostessy. Warszawa ze względu na swoją wielkość zdecydowanie przoduje pod tym względem. Codziennie odbywają się tu liczne imprezy, w których konieczne jest wsparcie hostess, hostów oraz promotorów. Są to przede wszystkim samplingi, konferencje, gale, bankiety oraz prezentacje produktów. W Warszawie ma także miejsce największa liczba spotkań targowych (głównie w Expo XXI i Ptak Warsaw Expo) – hostessa na targach w ciągu roku może pojawić się nawet kilkadziesiąt razy. Docelowym klientem mogą być zarówno gigantyczne koncerny, jak i firmy o zasięgu lokalnym. Na terenie miasta Warszawa pracy w tym charakterze jest na tyle wiele, że można się z niej utrzymać na dość satysfakcjonującym poziomie.

hostessy podczas eventu w Warszawie
hostessy podczas eventu w Warszawie

Drugą najatrakcyjniejszą pod tym względem miejscowością jest stolica Wielkopolski, gdzie także istniej bardzo duże zapotrzebowanie na hostessy. Poznań słynie z wielu prestiżowych wydarzeń, które odbywają się każdego miesiąca w roku. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich można spotkać wiele pięknych kobiet, których zachęcenie gości do bliższego zapoznania się z ofertą konkretnego wystawcy. Doświadczone hostessy znające języki obce mogą liczyć na dużą liczbę zleceń, popartych atrakcyjną stawką finansową.

Czym zajmują się hostessy?

Praca hostessy polega na szeroko rozumianej obsłudze klienta/gościa. Należą do niej głównie:

 • kolportaż materiałów reklamowych
 • obsługa kelnerska
 • utrzymanie porządku
 • tłumaczenie rozmów (hostessy tłumaczki)
 • udzielanie informacji o danym produkcie/usłudze
 • promowanie produktów – zachęcanie klientów do zapoznania się z nimi
 • witanie gości, wręczanie nagród, sprawdzanie listy obecności

Obowiązki hostessy mogą także obejmować funkcję wyłącznie wizerunkową. Ma to miejsce na przykład w trakcie prezentacji samochodów na targach samochodowych – hostessy z Poznania mogę liczyć na tego typu zlecenie podczas ogromnego wydarzenia dla wszystkich miłośników motoryzacji, którym jest Motor Show. Targi te każdego roku odwiedza kilkaset tysięcy gości z całego świata.

Wynajem hostess – jakie daje korzyści?

Profesjonalne hostessy to jeden z kluczowych elementów udanej realizacji eventu. Odpowiednia obsługa i przebieg Twojego wydarzenia w dużej mierze leży właśnie po ich stronie. Wynajem hostess i co za tym idzie dobranie sprawnego personelu jest zatem niezwykle istotne. Sprawdzone promotorki zapewniają wzrost liczby klientów i pomagają nawiązać nowe kontakty biznesowe, które w przyszłości mogą zaprocentować intratną współpracą. Zatrudnienie hostess to po prostu dobra inwestycja, która z pewnością się zwróci, i to z nawiązką. Już sama obecność pięknych dziewcząt podnosi prestiż i stanowi oznakę dbałości firmy o relacje z klientami.