22 maja, 2024

Odchudzanie zaczyna się w umyśle- tyle już wiemy. Jednak jak wykorzystać umysł, świadomość, podświadomość, by zobaczyć szybsze, lepsze i trwalsze efekty diety odchudzającej i treningu?

Badacze z Uniwersytetu w Kapsztadzie (Republika Południowej Afryki) udowodnili ostatnio, że nasze umysły uruchamiają uczucie bólu na długo zanim zdołamy osiągnąć kres możliwości. 

Najwyraźniej, receptory w mózgu, zwane interleucyną- 6, usiłują chronić organizm z dużym wyprzedzeniem uruchamiając mechanizmy obronne.

Niemniej zawodowi portowcy są w stanie wykorzystywać techniki i triki mentalne, dzięki którym są w stanie wytrzymać nawet najbardziej wymagające i obciążające treningi (nie oczekujemy od nikogo trenowania ponad własne możliwości, niemniej poznanie sposobów na zwiększenie efektywności treningów może okazać się ciekawym sposobem na polepszenie wyników odchudzania).

Poniżej przedstawiamy wskazówki Rafaela Calzadilla, zwycięzcy prestiżowego konkursu (World Natural Bodybuilding Federation)

Najważniejsze jest posiadanie jasno określonego i dokładnie sprecyzowane celu. Bez niego, stosowanie żadnej z umysłowych technik nie będzie skuteczne.

1. Wizualizuj sukces

Wieczorem, przed zaśnięciem, Rafael sugeruje, by uzmysłowić sobie określoną akcję, której chcesz dokonać. Nie ma znaczenia, czy jest to ukończenie maratonu, czy wytrwanie w całej serii A6W.Wizualizacja może być krótka, ale regularna. „W podświadomości jest coś tak niesamowitego, że daje siłę i wiarę w sukces” mówi Rafael mówi.

2. Używaj mantry

Podczas treningu lub biegu, dobrze jest wypracować mantrę, która nie tylko wzmocni cel, ale także zmotywuje do wysiłku. Rafael sugeruje na przykład: „to działa” lub „sukces” lub „chudnę” bądź „osiągam cel”, bądź cokolwiek, co jest w stanie zmotywować Cię do pracy i działa dla Ciebie.

3. Wycisz i zaciemnij umysł

Dobrą techniką jest odsunięcie od siebie wszystkich myśli i nie dopuszczanie ich do umysłu podczas wykonywania konkretnej aktywności fizycznej. Cała koncentracja powinna być skupiona na precyzyjnym wykonaniu każdego ruchu i każdego oddechu. Nie pozwalaj, by emocje Cię rozpraszały. Zwłaszcza te negatywne. Podczas treningu zapomnij o sobie i wszystkich wadach, jakie w sobie widzisz- nawet jak się pojawią odgoń jejak natrętnego kundla- musisz koncentrować się na celu.

4. Bądź silna 

Kolejna technika jest na powiedzeniu sobie, ze jesteś silniejsza i szybsza niż to, z czym się mierzysz (nawet, jeśli to seria 20 brzuszków). Powtarzaj jak mantrę: :jestem silniejsza niż to obciążenie” lub „jestem silniejsza niż mój strach”.

Dodaj komentarz