20 czerwca, 2024
magnez dla modelki

Mikroelementy to substancje chemiczne, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Magnez jest jednym z nich i nie powinniśmy bagatelizować jego niedoboru. Jaką rolę magnez pełni w ciele człowieka? Dlaczego jest tak istotny i czym skutkuje jego brak? Gdzie znajdziemy największe i najlepsze źródło tej substancji?

Czym jest magnez?

Magnez to jeden z pierwiastków, bardzo ważny w kontekście roli, jaką pełni w naszym organizmie. Ten mikroelement bierze udział w przewodzeniu impulsów przez nasze nerwy oraz odpowiada za kurczliwość mięśni – stąd częsty objaw drżenia i skurcze np. w nogach, gdy mamy go zbyt mało. Poza tymi zadaniami magnez wspiera również utrzymanie homeostazy, czyli stanu, w którym naszemu ciału niczego nie brakuje, a my czujemy się dobrze i przyjemnie. Z kolei niedobór tego pierwiastka może prowadzić nas do bardzo poważnych konsekwencji, jak niewłaściwa ilość minerałów w strukturze naszych kości, a także problemy kardiologiczne i ze strony całego układu krwionośnego.

Najlepsze naturalne źródła magnezu

Niezależnie od tego, jak wiele reklam widzimy codziennie, najlepszą formą suplementacji jest przyjmowanie mikroelementów wraz z żywnością. W przypadku magnezu bogatymi źródłami będą niektóre owoce, jak banany czy awokado, a także orzechy (szczególnie nerkowca), otręby i ryż. Do tej listy warto również dołożyć różne nasiona, gorzką czekoladę, pestki dyni, szpinak oraz mięso.  Zdecydowanie warta uwagi jest również kasza gryczana, której sto gram zawiera aż 221 mg tego pierwiastka, co stanowi około 55% dziennego zapotrzebowania dorosłej osoby.

Kiedy warto suplementować magnez?

Choć najlepszym źródłem magnezu są produkty spożywcze, czasem jego suplementacja może być dobrym pomysłem. Do takich wyjątków zaliczamy moment, gdy w badaniach krwi wyjdzie nam skrajny niedobór tego pierwiastka – wtedy wspomaganie się suplementem może przyspieszyć proces wyrównywania poziomu magnezu we krwi. Dla osób z problemami z układem krwionośnym przydatne mogą być również shoty z magnezu, mające postać jednej fiolki o wysokiej dawce, którą bierze się na raz, gdy bardzo źle się czujemy. Na rynku mamy wiele dostępnych form tego mikroelementu, jak siarczan czy cytrynian magnezu. Każdy z nich będzie nieco inny, jednak jeżeli tylko jesteśmy w stanie, najlepiej wspomaganie suplementami traktować jako ostateczność, a na co dzień sięgnąć po prostu po produkty bogate w ten mikroelement.