22 maja, 2024

Zatrzymując się na weekend w ścisłym centrum Krakowa, warto skupić uwagę na fakt, że większość ulic przy Rynku Głównym to ulice pieszo – rowerowe (oznaczone znakami łączonymi C13/C16 z poziomą kreską). Rynek Główny Krakowa to niewątpliwie obszar przyjazny dla miłośników rowerów, dlatego warto zwiedzić jego najpiękniejsze zabytki na rowerze.

Kraków posiada kilka użytecznych tras rowerowych oraz obszarów, które sprzyjają przejażdżkom rowerowym. W mieście tym znajdziemy kilka cieszących się dobrą opinią i zadowoleniem klientów, wypożyczalni rowerowych. W wypożyczalniach krakowskich znajdziemy szereg rowerów miejskich oraz górskich. Decydując się na wypożyczenie roweru w Krakowie mamy gwarancję tego, iż rower zostanie nam dowieziony pod wskazany adres krakowski. Opłata za wypożyczenie roweru pobierana jest z góry, w momencie zawierania umowy. Polecamy skorzystanie z wypożyczalni rowerów.

Pozostaje nam już tylko ciekawa przygoda, do której zapraszamy…

Kraków miastem turystycznym

Nie mamy pomysłu na miło spędzony weekend?
Turystów spragnionych relaksu zapraszamy do jednego z najpiękniejszych polskich miast, gdzie króluje klimat starych murów zamkowych, wraz z urokliwym rynkiem, który jest niewątpliwie wizytówką tego miasta. Zapraszamy do Krakowa!

Kraków jest miastem turystycznym, które swoim bogactwem tradycji i kultury może zadziwić każdego. Nic więc dziwnego, że do miasta tego zagląda z roku na rok coraz więcej turystów. W Krakowie nie można się nudzić, niezależnie od tego, czy sezon turystyczny trwa, czy ma się już ku końcowi. Na poznanie wszystkich tajemnic Krakowa, z pewnością potrzeba nam kilku dni, dlatego planując wycieczkę do Krakowa, zdecydujmy się na pobyt co najmniej weekendowy.

Polecane zabytki Krakowa

Wielu ludziom, którzy odwiedzili Kraków, miasto to kojarzy się przede wszystkim ze Sukiennicami, których nie odwiedzić jest grzechem. Miejscowa ludność nazywa Sukiennice pierwszym centrum handlowym, które skupiało dawniej miejski handel. Dziś można tam kupić krakowskie pamiątki, biżuterię, zabawki i bibeloty. Sukiennice znajdują się w samym środku Rynku Głównego. Ta niezwykle piękna długa hala targowa posiada styl renesansowo-manierystyczny. Wzniesiona została w końcu XIV wieku. Chcąc kupić ciekawe pamiątki z pobytu w Krakowie, warto udać się właśnie do Sukiennic.

Zatrzymując się na weekend w samym centrum Krakowa

Warto zwiedzić również Kościół Mariacki, który zdaniem wielu turystów, uznawany jest za najpiękniejszy zabytek krakowski oraz największą ozdobę Rynku Głównego. Dzięki swemu usytuowaniu i bryle dominuje nad Rynkiem i całym Starym Miastem. Przy Kościele Mariackim znajduje się skarbiec, do którego wejście prowadzi z prezbiterium. W prezbiterium tym dominuje wielki ołtarz – dzieło Wita Stwosza. Jest to ołtarz drewniany w stylu gotyckim, uznawany za jedno z najwspanialszych arcydzieł rzeźby późnośredniowiecznej Europy. Tematyka ołtarza przedstawia sceny z życia Matki Bożej oraz Jej umiłowanego Syna. Ołtarz Wita Stwosza swą budową przypomina otwartą szafę, która z chwilą zamknięcia ukazuje dwanaście scen z życia Matki Bożej – od zwiastowania Joachimowi aż przez mękę Chrystusa, do Jego zmartwychwstania.
Goszcząc w Starym Mieście Krakowa, warto zwiedzić Krakowski Barbakan, który znajduje się zaledwie kilka minut spacerem od Rynku Głównego. Można tam trafić, idąc ulicą Floriańską. Barbakan, który kiedyś był budowlą obronną, dzisiaj skupia rzesze turystów, z uwagi na często organizowane tam koncerty i przedstawienia. Jego mury mają prawie 3 m grubości, a jego średnica wynosi 24,5 m. Zwiedzając barbakan, warto zwrócić uwagę na ganek znajdujący się najwyższym poziomie budowli, który posiada specyficzne otwory w podłodze służące niegdyś do oblewania wrzątkiem lub obrzucania kamieniami atakujących.

Weekend w Krakowie może być interesujący, zwłaszcza jeśli zatrzymamy się w pobliżu Rynku Głównego, który jest jednym z największych placów w Europie. Spacerując po Rynku Głównym możemy się zachwycać hejnałem z wieży Mariackiej, który jest specyficznym symbolem tego miasta. Na Rynku Głównym znajdziemy sporo restauracji, pubów i klubów mieszczących się okolicznych kamienicach, gdzie organizowane są liczne imprezy dla turystów. Decydując się na weekend w Krakowie, z pewnością nie będziemy żałować. Jest to miasto, do którego się wraca nie tylko wspomnieniami…

Kraków miejscem na spędzenie wyjątkowego urlopu

Brama Krakowska oddziela Wyżynę Krakowsko-Częstochowską od Pogórza Karpackiego, a jednocześnie łączy ze sobą Kotlinę Sandomierską i Oświęcimską. Właśnie, w tak szczególnym miejscu znajduje się najważniejsze miasto regionu – Kraków. Miasto to uznawane jest za jedno z największych centrów krajoznawczych Polski, o znaczeniu międzynarodowym.
Do Krakowa przyjeżdża co roku mnóstwo turystów, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Atrakcyjność turystyczna Krakowa ma związek przede wszystkim z ogromną liczbą zachowanych obiektów zabytkowych, mających wysoką wartość historyczną i artystyczną.
Zastanawiając się nad ciekawym urlopem, warto go spędzić właśnie w Krakowie. Tydzień w tym mieście pozwoli nam na zapoznanie się z zabytkami i atrakcjami tego wyjątkowego miasta, do czego zachęcamy.

Co jeszcze warto zwiedzić w Krakowie?

Kraków jest miastem bogatym w zabytki i imprezy kulturalne. Godnym zwiedzenia jest niewątpliwie Wawel, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Najpiękniejszy widok na Wawel roztacza się z placu u wylotu ulic: Waryńskiego i Grodzkiej. Wzgórze Wawelskie stanowią: zamek, katedra, baszty oraz mury obronne. Znajdując się na tym najbardziej wziętym obiekcie, naszej uwadze nie może umknąć zamek królewski, katedra, a także Muzeum Katedralne oraz Smocza Jama.
Nie ulega wątpliwości, że to właśnie Zamek Królewski zyskuje wielkie zainteresowanie. Obejmuje on powierzchnię 6 hektarów. Do końca X wieku był siedzibą władz królewskich, natomiast od 1000 roku – rezydencją biskupów krakowskich. Zamek ma 71 sal o powierzchni ponad 7 tyś.m kw. W jego wnętrzu znajduje się 5 wystaw, w skład których wchodzą: Sale i komnaty królewskie, Zbrojownia wojskowa, Skarbiec koronny, Wschód w zbiorach wawelskich oraz Wawel zaginiony.

Miłośnikom kultury warto polecić bogactwo muzeów znajdujących się w Krakowie. W mieście tym ma swoją siedzibę niespełna 30 muzeów, które warto odwiedzić. Największym zainteresowaniem cieszy się niewątpliwie najstarsze z nich- Muzeum książąt Czartoryskich, w którym podziwiać można najcenniejszą ze zbiorów Czartoryskich – Damę z gronostajem Leonarda da Vinci. Jest to jeden z siedmiu samodzielnych olejnych pejzaży tego artysty.
Kolejnym, godnym uwagi muzeum jest Muzeum Archeologiczne, które istnieje od 1816 roku. Muzeum to prowadzi badania nad starożytnym hutnictwem żelaza w Górach Świętokrzyskich. Znajduje się w nim ponad 500 tyś. zabytków o walorach ekspozycyjnych. Wiele tych zabytków zostało ofiarowanych przez zbieraczy i odkrywców. Znaczną część zbiorów Muzeum Archeologicznego stanowią materiały pozyskane drogą badań archeologicznych, pochodzących z Ukrainy, Białorusi oraz Litwy.

Kraków jest miejscem dla miłośników obiektów sakralnych

Poza znanym, każdemu z nas Kościołowi Mariackiemu, w mieście tym znajdziemy również gotycki kościół oo. Franciszkanów z oryginalną secesyjną dekoracją Stanisława Wyspiańskiego oraz klasztor oo. Paulinów na Skałce, pochodzący z okresu późnego baroku.

Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o aktywizacji funkcji turystycznej miasta jest dobrze rozwinięte życie kulturalne. Warto tutaj wymienić istnienie filharmonii, licznych scen teatralnych czy też ekspozycji wystawowych. Wielkim zainteresowaniem cieszy się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych organizowany corocznie czy też Międzynarodowe Triennale Grafiki. Goszcząc w Krakowie, warto przyjrzeć się różnego rodzaju imprezom o charakterze widowiskowym. I tutaj wymienić możemy widowiska: Lajkonik, Wianki oraz Juvenalia.

Kraków jest miastem cieszącym się dobrze prosperującymi lokalami gastronomicznymi oraz bogatą bazą noclegową. Warto więc przekonać się, nie tylko o wyjątkowych zabytkach i atrakcjach tego miasta, ale i spróbować smacznej kuchni i komfortowo odpocząć.
Zapraszamy do rowerowych wycieczek po Krakowie…

Dodaj komentarz