3 grudnia, 2024

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale bardzo ważna jest pielęgnacja i odpowiednie przechowywanie biżuterii, aby nie straciła ona swojego koloru i blasku.Dotyczy to zarówno biżuterii ze złota, jak i srebrnej. Ja skupię się na srebrze i kryształach Swarovskiego.

Czego unikać w codziennym użytkowaniu

Jak wiadomo, srebro to materiał dosyć miękki, dlatego łatwo ulega zarysowaniom. Kryształy Swarovskiego mogą prócz rys zostać również obtłuczone. Dlatego należy pamiętać, aby wszelkiego rodzaju srebrne bransoletki, kolczyki, naszyjniki czy pierścionki przechowywać oddzielnie, żeby nie ocierały się o siebie na wzajem, czy też inne przedmioty.

Nie powinno się ich kłaść bezpośrednio na drewnianej powierzchni. Drewno, z uwagi na zawarte w nim kwasy, może spowodować zmianę koloru srebra. Kryształowej biżuterii nie należy wkładać do wody ani nosić podczas pływania. Nie dobrze jest jej również narażać na dłuższe działanie potu, bo mogą wystąpić przebarwienia. Kontakt z substancjami chemicznymi, a w szczególności: perfumami, solą morską, chlorem, siarką i jodem także powoduje niszczenie naszej ukochanej biżuterii.

Jak przechowywać biżuterię

Kolejna sprawa to miejsce przechowywania. Jeśli zostawimy swoje ozdoby gdzieś na wierzchu, wrzucimy do szuflady, czy też do jakiegoś ozdobnego naczynia, będą one wystawione bezpośrednio na działanie wilgotnego powietrza. W wyniku procesu utleniania, na srebrze pojawi się złoty odcień, który następnie sczernieje.

Najlepszą metodą przechowywania są hermetyczne woreczki wykonane z tkaniny, plastikowe torebki z zamkiem typu zip (takie jak do przechowywania czy gotowania żywności) lub z polietylenu. Pamiętajmy, że niektóre tworzywa sztuczne, takie jak winyl, zawierają siarkę, a ona niszczy srebrną biżuterię szybciej.

Jak czyścić srebro

Teraz parę słów o czyszczeniu. Używamy do tego celu miękkiej szmatki z bawełny lub flaneli. Doskonale nadaje się szmatka do czyszczenia okularów. W większości sklepów jubilerskich można kupić specjalne ściereczki do czyszczenia wyrobów ze srebra.

Na rynku dostępnych jest także wiele past i płynów do tego przeznaczonych. Wystarczy wtedy użyć wybranego przez siebie preparatu, a następnie wypolerować delikatnie srebro i kryształy odpowiednią ściereczką. Możemy również zdać się na domowe sposoby – i zamiast specjalistycznych środków użyć pasty do zębów lub sody oczyszczonej. Pozostaje jeszcze pomoc profesjonalisty, czyli zakłady jubilerskie, które oferują czyszczenie metodą ultradźwiękową.

Pamiętajcie, jeśli będziecie odpowiednio przechowywać swoją biżuterię i nie narażać jej na szkodliwe działanie opisanych wyżej czynników, można będzie ją nosić tak często, jak tylko się chce i nie będzie wymagała ciągłego czyszczenia – jedynie delikatnego odświeżenia od czasu do czasu.

Dodaj komentarz