12 lipca, 2024
kobieta wrażliwa higiena

Higiena intymna kobiet to ważna i często skomplikowana kwestia. Każdy organizm jest inny, a gdy w grę wchodzi skłonność do infekcji, nie ma jednego sposobu, który będzie skuteczny u każdej kobiety. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym można ustrzec się przed infekcjami intymnymi i zapewnić sobie większy komfort. O czym warto wiedzieć?

Czego oczy nie widzą

Higiena intymna kobiet to bardzo szeroki temat, bowiem na zdrowie okolic intymnych wpływ ma wiele różnych czynników. Bardzo istotnym z nich jest bielizna. Najlepiej zainwestować w majtki, które są wygodne i przewiewne, dlatego zdecydowanie najkorzystniejszym wyborem będzie bielizna bawełniana. Fikuśną bieliznę z materiałów syntetycznych lepiej zachować tylko na specjalne okazje.

Ważną kwestią jest także wybór bielizny do ćwiczeń – w tym przypadku warto zdecydować się na materiały zapewniające odpowiednie wchłanianie wilgoci, co pozwoli chronić się przed infekcjami. Bardzo ważne jest także, aby wybrać odpowiedni rozmiar – zbyt duża spowoduje dyskomfort, zbyt mała z kolei może przyczynić się do powstawania podrażnień. To samo dotyczy obcisłych ubrań, dlatego warto zadbać o to, by w garderobie znalazło się jak najwięcej ubrań zapewniających skórze odpowiednią wentylację.

Zadbaj o właściwe pH!

Wartość pH okolic intymnych jest niższa niż wartość pH skóry. Kwasowe środowisko pomaga chronić się przed infekcjami, a gdy zostaje ono zaburzone, dolegliwości intymne mogą rozwijać się o wiele łatwiej. Z tego powodu do podmywania się należy wykorzystywać jedynie preparaty przeznaczone do okolic intymnych, które oprócz prawidłowego pH zapewnią delikatnej skórze odświeżenie i komfort. Używanie zwykłego mydła lub żelu pod prysznic do pielęgnacji okolic intymnych nie jest dobrym pomysłem.

Warto pamiętać też, że codzienna higiena jest konieczna, jednak zbyt częste podmywanie, np. kilkukrotne w ciągu dnia, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. W ten sposób osłabieniu ulega flora bakteryjna będąca naturalną barierą ochronną przed infekcjami. Warto podmywać się regularnie każdego dnia, a także np. po stosunku, kąpieli w basenie lub słonej wodzie czy po wypróżnieniu, gdy zwykły papier toaletowy okazał się niewystarczająco skuteczny. Dobrą alternatywą jest także nawilżany papier toaletowy, który pomoże efektywniej oczyścić okolice intymne, a po użyciu pozostawi przyjemne uczucie odświeżenia.

Podpaski czy tampony?

To pytanie zadają sobie kobiety na całym świecie. Niestety nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji, a także – od organizmu. W przypadku skłonności do częstych infekcji intymnych zwykle powinno stosować się podpaski, pamiętając jednak o częstym ich zmienianiu. Tampony z kolei stanowią komfortową alternatywę, która nie zawsze jednak sprawdza się u pań borykających się z nawracającymi dolegliwościami ze strony okolic intymnych.

Wybierając tego typu środki higieniczne, warto zdecydować się na produkty bezzapachowe. Choć delikatny kwiatowy zapach wydaje się atrakcyjny, może niestety wywoływać podrażnienia. Bardzo ważne jest także regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia – systematyczne wizyty u ginekologa, badania profilaktyczne, a także konsultacje w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości to podstawa do utrzymania dobrego stanu zdrowia. Nieleczone infekcje intymne mogą doprowadzić do choroby przewlekłej, która nie tylko powoduje znaczący dyskomfort, ale jest też uciążliwa i może okazać się bardzo kosztowna w leczeniu.