Chcesz zacząć robić biżuterię, ale nie masz pewności czy warto? Zastanawiasz się, co możesz zyskać, zajmując się rękodziełem? Szukasz dodatkowej motywacji, aby rozpocząć swoją rzemieślniczą przygodę? Jeżeli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałaś „tak”, to ten post z pewnością jest dla Ciebie! A jeśli na powyższe pytania odpowiedź brzmi „nie”, to tym bardziej powinnaś przeczytać poniższy wpis i przekonać się na ile sposobów tworzenie biżuterii może wpłynąć na Twoje życie!
1. Rękodzieło to relaksujące hobby
Oczywiste jest, że tworzenie biżuterii jest przyjemnym hobby. Drobne koraliki nawlekane na linkę czy wyplatane makramy mogą dać odczucia zbliżone do medytacji. W badaniach naukowych wykazano, że znacząca większość rękodzielników postrzega swoje hobby nie tylko jako miłe wypełnienie popołudnia, ale i doskonałą metodę na relaks i zapomnienie o codziennych problemach.
2. Akcesoria stworzone na miarę
Drugim niezaprzeczalnym atutem tworzenia biżuterii jest posiadanie akcesoriów perfekcyjnie dopasowanych do Twoich potrzeb. Rękodzieło daje możliwość zrobienia dodatków na każdą okazję i dla każdego. Dzięki temu nie będziesz się już nigdy więcej musiała zmagać z problemem braku wymarzonych akcesoriów w sklepach. Po prostu zrobisz je sama!
3. Oszczędność
W większości przypadków zrobiona przez Ciebie biżuteria będzie znacznie tańsza niż identyczne akcesoria, które mogłabyś kupić. Co więcej, umiejętności rękodzielnicze możesz wykorzystać nie tylko do tworzenia nowych akcesoriów. Stare, niemodne już dodatki możesz przerobić na nowo. Dzięki temu unikniesz tworzenia niepotrzebnych odpadków i zaoszczędzisz!
4. Stwórz idealne prezenty
Perfekcyjnie dopasowane akcesoria możesz tworzyć nie tylko dla siebie. Biżuterię możesz zrobić dla mamy, siostry, partnera, swoich dzieci czy znajomych z pracy. Taki podarek będzie nie tylko piękny i użyteczny. Ręczne robienie prezentów oznacza, że warto było Ci poświęcić dla danej osoby czas i najczęściej są to podarki najbardziej doceniane, nawet po latach. Dodatkowym atutem jest wyżej wspomniana oszczędność pieniędzy.
5. Stań się częścią społeczności
Tworząc biżuterię, często szukamy inspiracji u innych twórców, uczymy się z blogów i forów. Naturalnie w trakcie tego procesu poznajemy nowych ludzi, szukamy porad, a z czasem same ich udzielamy. Małymi krokami wchodzimy do rękodzielniczej społeczności, która jest pełna wsparcia, pomocy i serdeczności. Fajni ludzie spotkani dzięki robieniu biżuterii to niewątpliwie jeden z największych atutów jej tworzenia.
6. Rozwiń swoją kreatywną stronę
Produkcja biżuterii wymaga od nas całkiem sporo. Jak zapewne się domyślasz, jest to jedna z dziedzin wymagająca kreatywnego myślenia. Co więcej, rękodzielnictwo rozwija wyobraźnię przestrzenną i umiejętność rozwiązywania problemów. Jest to też zajęcie usprawniające skupienie, idealnie sprawdzi się jako trening w świecie wiecznego rozproszenia. Kto wie, może dzięki rękodzielnictwu zachowasz trzeźwość umysłu na dłużej?
7. Zadbaj o ciało
Rękodzielnictwo dba nie tylko o naszą duszę i umysł, ale też o ciało. Tworząc biżuterię, ćwiczysz małą motorykę, rozwijasz mięśnie swoich rąk, nadgarstków i przedramion. Dzięki takim regularnym ćwiczeniom będziesz mogła cieszyć się sprawnością swoich dłoni przez długie lata. Dodatkowo zauważysz, że inne zajęcia także przyjdą Ci z łatwością. Sprawne ręce przydają się w gotowaniu, pakowaniu prezentów i innych dziedzinach życia.
8. Idealne hobby dla osób niezdolnych do pracy
Świat rękodzielniczy pełen jest kobiet, które swoją przygodę z tworzeniem biżuterii rozpoczęły, gdy ciężko zachorowały. Robienie akcesoriów nie wymaga użycia siły, najczęściej można przerwać je w dowolnym momencie i nie zajmuje dużo miejsca. To wszystko sprawia, że jest to idealna forma dla osób chorych, słabych, leżących.
Rękodzieło nie tylko pozwala na odciągnięcie myśli od przygnębiającej niekiedy rzeczywistości i skierowanie ich ku tworzeniu pięknych rzeczy. Praca twórcza daje poczucie zadowolenia i spełnienia, o które trudno, gdy nie można pracować. Ponadto, dla niektórych to jedyna możliwość dorobienia sobie paru groszy, co także przekłada się na zadowolenie, a nawet zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.
9. Działania terapeutyczne
Rękodzieło dość często wykorzystywane jest w formie terapii zajęciowej. Oczywiście koraliki i inne półfabrykaty muszą być dostosowane do wieku i sprawności uczestników terapii. Biżuteria w terapii wykorzystywana jest ze względu na rozwój umysłowy i manualny, o którym już pisałam, lecz nie tylko. Tworząc akcesoria, wyrażamy siebie bez słów, co może być szczególnie przydatne w terapii zamkniętych w sobie osób.
10. Zwiększ swoją pewność siebie
Badania naukowe potwierdzają, że robienie biżuterii nie tylko nas relaksuje i rozwija, ale też podnosi naszą pewność siebie. Prawdopodobnie wpływa na to poczucie zadowolenia z wykonanej pracy, zdobywanie nowych umiejętności i oczywiście możliwość cieszenia się nowymi, pięknymi akcesoriami!