22 maja, 2024
redretinol witaminy kobieta

Witamina A słynie ze swoich dobroczynnych właściwości, w tym zbawiennego oddziaływania na skórę. Aktywnie wspiera procesy odmładzające i odnowę komórek, wpływa na złuszczanie martwego naskórka czy jędrność skóry. Jednak wśród korzystnych składników znajdujących się w kosmetykach obok witaminy A występuje również retinol, retinoidy oraz innowacyjny protinol. Czym są te związki i jakie produkty wybrać, by były jak najkorzystniejsze dla cery i pielęgnacji?

Jakie właściwości dla skóry ma witamina A?

Witaminą A nazywana jest cała grupa związków chemicznych, które należą do karotenoidów. Wśród nich znajduje się również retinol, dlatego niekiedy pojęcia te stosowane są zamiennie, jednak rozgraniczając je, należy podkreślić wyjątkowe właściwości, jakie posiadają dla organizmu oba związki.

Witamina A jest niezbędna dla funkcjonowania i niezwykle istotna w procesie widzenia. Wykazuje właściwości antynowotworowe, wzmacnia kondycję błon komórkowych i działanie układu immunologicznego, stymuluje produkcję czerwonych krwinek oraz pomaga zwalczać bakterie, wirusy i zakażenia. Witamina A i witamina C na przebarwienia to jedne z najskuteczniejszych związków stosowane powszechnie w kosmetykach do twarzy.

Co to jest retinol i dlaczego jest aż tak korzystny?

Retinol to pochodna witaminy A, która szczególnie pozytywnie oddziałuje na kondycję skóry, dlatego tak popularne i polecane są kremy z retinolem. Substancję tę stosuje się również do leczenia różnego rodzaju zmian trądzikowych. Ma działanie normalizujące i złuszczające, co pozwala ujednolicić skórę, odbudować ją i zniwelować zrogowacenia.

Aby efekty oddziaływania tej formy witaminy A były dogłębne, zauważalne i trwałe, krem do twarzy z retinolem należy stosować regularnie i konsekwentnie. Dostarczanie tej substancji skórze powoduje redukcję przebarwień i zmarszczek oraz pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, kluczowych dla jędrności oraz doskonałego napięcia skóry twarzy. Cera pod wpływem działania retinolu staje się wyraźnie młodsza i rozświetlona, a zmarszczki są płytsze i mniej widoczne. Retinol doskonale wpływa też na rozjaśnianie przebarwień.

Retinoidy a witamina A i retinol

Retinoidy to związki chemiczne, które w działaniu przypominają witaminę A. Doskonale wpływają na procesy związane z podziałami komórkowymi i wykorzystywane są w terapiach nowotworowych. Poza tym retinoidy stosowane są powszechnie w leczeniu schorzeń natury dermatologicznej. Działają nawilżająco i regenerująco. Właściwości retinoidów zostały szeroko udowodnione i udokumentowane naukowo, a retinol jest jedną z ich najłagodniejszych postaci.

Protinol, witamina A i witamina C – kosmetyki nowoczesne i skuteczne

Protinol to związek należący do aminokwasów mających zbawienny wpływ na cerę. Odpowiednio zmodyfikowany stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne zachodzące w skórze, zwalcza oznaki starzenia i spłyca zmarszczki mimiczne oraz poprawia wygląd i kondycję skóry. Protinol nie tylko pobudza fibroblasty do jego produkcji, ale też utrzymuje równowagę kolagenu w organizmie.

Niezwykle korzystne działanie chroniące przed wolnymi rodnikami oraz przebarwieniami wykazuje również witamina C. Kosmetyki ją zawierające są równie korzystne jak produkty zawierające pochodne witaminy A i protinol, który powoduje, że działanie pozostałych składników jest szybsze i znacznie intensywniejsze.

Dzięki zawartości protinolu w kosmetykach możliwe staje się wyraźne zwiększenie wytwarzania kwasu hialuronowego, wzrost produkcji i utrzymania kolagenu w skórze oraz uzyskanie efektu uniesionej skóry za sprawą większej ilości elastyny w komórkach. Doskonałe kremy z retinolem, witaminą C i protinolem dostępne są w specjalnej linii kosmetyków Anew oferowanej przez Avon.