Tatuaż to ozdoba ciała na całe życie. Zanim podejmiemy decyzję musimy być 100% pewni wyboru. Czym zatem kuszą tatuaże, jak się je wykonuje i jakie są najmodniejsze wzory „tatoo”?
Tatuaż jest na zawsze, może dlatego tak pociąga, a zarazem intryguje oraz wzbudza zachwyt pomieszany z niepokojem. Dla niektórych tatuaż jest pociągający, również seksualnie, innych odrzuca i denerwuje.
Świat tatuażu zdominowany jest nadal przez mężczyzn, ale coraz częściej sięgają po niego również kobiety, które są równie odważne i ciekawe świata jak mężczyźni. To, co nieznane intryguje nas na tyle, że z chęcią zaglądamy do świata tatuażu, który pociąga indywidualnością, niepowtarzalnym stylem, który staje się w końcu naszą drugą skórą.
Pochodzenie tatuażu
Ludzie tatuowali i malowali ciała już w czasach prehistorycznych. Prawdopodobnie najstarsze ślady nakłuwania oraz ozdabiania ludzkiego ciała zachowały się na ciele kapłanki egipskiej, która żyła ok. 2000 lat przed naszą erą. Zatem wszystko wskazuje na to, że to kobieta jako pierwsza poddała się magii tatuażu.
Przez następne wieki zmieniały się jedynie metody oraz techniki tatuowania, ale miejsce i obecność tatuażu w historii człowieka jest sprawą bezsporną. W XIX wieku niejaki Konstantyn, mieszkaniec Europy, jako pierwszy zaczął zarabiać na tatuażach. Zaczął od samego siebie. Miał ciało wytatuowane ponad 400 różnymi motywami, co pokazywał ludziom właśnie za pieniądze. Widok ten wzbudzał tak duże zainteresowanie, że z chęcią płacono mu za możliwość podziwiania czegoś tak osobliwego, a zarazem intrygującego.
Kiedy w 1891 roku, Samuel O´ Reily wynalazł maszynę do robienia tatuaży, rozpętało się prawdziwe szaleństwo na punkcie tatuaży. Od tego czasu nastąpił bardzo szybki rozwój technik oraz pomysłów na tatuowanie ciała.
Metody tatuowania
Tatuaż można wykonać na wiele sposobów, ale najbardziej znane są trzy podstawowe metody.
Pierwsza metoda polega na wydrapywaniu w skórze kontur. Służy do tego specjalne ostre narzędzie. Następnie wprowadza się do skóry, na zasadzie wcierania, barwnik. Po pewnym czasie powstała rana zabliźnia się i kształtuje się wzór tatuażu.
Druga metoda polega na zanurzaniu w barwniku nici, która zrobiona jest ze ścięgna zwierzęcego, która to przy użyciu igły, wprowadzana jest pod skórę. Igła prowadzona jest po wcześniej odbitym wzorze. Całość w efekcie tworzy trwały tatuaż.
Trzecia metoda polega na nakłuwaniu skóry i jednoczesnym wprowadzaniu barwnika pod skórę. Barwnik ten dozuje się za pomocą elektrycznej maszynki do tatuowania. Metoda ta jest wyjątkowo skuteczna, a dodatkowo powoduje, że proces tatuowania jest dość szybki i nie tak bolesny. Pozwala też na wykonywanie bardzo skomplikowanych obrazów z zachowaniem najdrobniejszych detali.
Style tatuowania
Istnieje kilka stylów, czyli szkół tatuażu. Każdy z nich ma swój indywidualny styl oraz wzornictwo.
Old school to tzw. stara szkoła tatuażu i oznacza jak najbardziej tradycyjny styl tatuowania. Należą do niej tatuażyści, którzy przeszli szereg szkoleń, mają doświadczenie poparte kursami i wszelkimi osiągnięciami na polu tatuażu. Nie wykraczają oni poza granice przyjęte w świecie tatuażu. Są wierni tradycji tatuażu, nie eksperymentują.
Wzory wywodzące się z tzw. starej szkoły są proste, ubogie w grafikę, kompozycję oraz kolorystykę.
New school to tzw. nowa szkoła, czyli odrodzony Old school. Jest to kontynuowanie tradycji, ale w nowym stylu i zupełnie odnowionym warsztacie. Na zmiany miał wpływ z całą pewnością rozwój techniki, również w dziedzinie tatuażu. Motywy panujące we wzornictwie, w gruncie rzeczy są bardzo podobne, ale na pewno cechuje je lepsze wykonanie.
Tatuaż japoński, jak sama nazwa wskazuje, wzornictwo czerpie z nurtów Japonii. Wzory te są popularne nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale również na całym świecie. Styl ten charakteryzuje tradycja wykonania i wyjątkowo piękne kompozycje. Szkoła japońska to niepowtarzalny klimat i nastrój.
Pomysły czerpane są z legend, podań oraz samej religii. Często wykorzystywany jest motyw czterech żywiołów.
Nowoczesny tatuaż europejski cechuje się natomiast dowolnością, mnogością pomysłów pochodzących z własnej inwencji. Tatuażyści, którzy pracują tym stylem, posiadają duże doświadczenie oraz umiejętności.
Tatuaż z Nowej Zelandii, choć obecnie wykonywany jest za pomocą sprzętów do tworzenia tatuażu, jeszcze do niedawna tworzony był ręcznie. Każdy tatuaż to oddzielna historia, dlatego też tworzone są z ogromną starannością oraz dbałością o detale.
Kolorowy wzór, czy delikatny czarny zarys?
Jeśli już podejmiemy decyzję o trwałym ozdobieniu ciała, przychodzi czas na wybór, czy ma być to kolorowy, barwny wzór, czy też delikatny wzór nakreślony czarnym tuszem.
Tatuaż wykonany w czarnej tonacji, uchodzi za bardziej kobiecy, delikatniejszy, subtelniejszy i bardziej zmysłowy. Szczególnie taki, który wykonuje się za pomocą cienkich pociągnięć tuszem.
W ten sposób najczęściej tatuuje się sentencje, ważne daty lub pojedyncze, istotne dla nas słowa. Słowa pisane czarnym tuszem mogą pojawić się nie tylko w języku polskim, ale również arabskim, czy też chińskim.
Czarne tatuaże są również łatwiejsze w wykonaniu oraz mniej bolesne dla tatuowanego. Nakłada się tylko jedną warstwę barwnika, co jest o wiele mniej bolesne.
Kobiety najczęściej decydują się właśnie na tatuaż czarny, ponieważ sprawia mniej bólu, a do tego jest bardziej kobiecy, intrygujący.
Kolorowy wzór to z całą pewnością większe pole do popisu dla tatuażysty. Może rozwinąć wyobraźnię, pokazać cały swój kunszt w pełni. W przypadku tatuażu barwnego musimy zastanowić się ile kolorów chcemy zawrzeć w tatuażu oraz jak będą się one rozkładać.
Ból w tym przypadku jest o wiele większy, ponieważ pojedyncze kolory nakłada się na siebie. Najpierw pokrywa się skórę barwnikiem, który będzie na samym spodzie tatuażu i systematycznie pokrywa go innymi barwnikami. Zatem ciało w jednym miejscu jest nakłuwane kilka razy.
Z powodu dłuższego czasu wykonania tatuażu kolorowego i większego bólu, który towarzyszy tej czynności, tworzenie tatuażu rozkładane jest na kolejne serie.
Tatuaż kolorowy, a raczej barwniki w nim zawarte, mogą uczulać, dlatego też dobrze jest najpierw wykonać próbę uczuleniową.
Najpopularniejsze wzory tatuaży
Najbardziej znanym, jak również niezmiennie popularnym wzorem tatuażu jest tzw. tribal, pomysł zaczerpnięty z kultury plemiennej i nią inspirowany. Tribal- oznacza bowiem plemienny. Motywy tego typu charakteryzują się abstrakcyjną formą, z wyraźnie zarysowanymi liniami oraz wykorzystaniem czarnego barwnika. Kiedyś tribal oznaczał przynależność do danej grupy, społeczności.
Równie popularne wśród kobiet są motywy kwiatów, najczęściej w postaci róż, lilii. Dużą popularnością cieszą się również inne motywy roślinne, motyle, czy też gwiazdki.
Dla kobiet tatuaż to często wyrażenie swojej własnej osobowości. Dlatego też tak dużym powodzeniem cieszą się motywy kwiatowe. Popularne są nie tylko małe kwiatki, ale również duże objętościowo motywy kwiatowe. Małe kwiatki, szczególnie różyczki, tatuuje się najczęściej na ramieniu lub nad kostką. Większe motywy natomiast umieszcza się zazwyczaj na plecach.
Czy wybierzemy mały, subtelny wzorek, czy też dużej wielkości motyw. Czy poddamy się kolorowej odmianie lub pozostaniemy pod urokiem czarnego, delikatniejszego tuszu, warto pamiętać o tym, że tatuaż jest na całe życie więc lepiej oddać się w fachowe ręce, które zrobią nam wysokiej klasy tatuaż. Zatem po swój wymarzony i wyjątkowy tatuaż najlepiej udać się do profesjonalnego studio tatoo.