Skąd się wzięły? Jakie inne właściwości posiadają oprócz walorów smakowych? Czy mają więcej witaminy C niż cytrusy albo jak oddziałują na nasz układ krążenia? Poznajmy kilka innych faktów na temat… truskawek!
Truskawki powstały ze skrzyżowania dwóch gatunków poziomek: wirginijskich i olbrzymich chilijskich. Wszystko na polecenie króla Ludwika XIV.
Istnieje ponad 2000 odmian truskawek. Dostępne w sklepach dla wszystkich zaczęły być dopiero w XIX wieku na terenie Anglii.
Może to dziwić, ale zawartość witaminy C w truskawkach jest wyższa niż w cytrynie. Ponadto truskawki zawierają: kwas foliowy, potas, wapń, magnes, żelazo. Są też bogatym źródłem kwasu elagowego, który ma właściwości antyoksydacyjne, czyli spowalniają proces starzenia skóry. Dodatkowo są to owoce, które wspomagają profilaktykę nowotworową.
W mieście Wépion w Belgii znajduje się muzeum poświęcone truskawkom – Le Musée de la Fraise.
Przynoszą również efekt pielęgnacyjny. Stosowanie maseczek z truskawek jest bardzo dobrym sposobem na łagodzenie objawów trądziku. Zapobiegają również powstawaniu zaskórniaków i wyprysków.
W trakcie otwarcia tenisowego turnieju Wimbledon, widzom serwowane są truskawki z bitą śmietaną. Co roku zużywa się około 28 ton truskawek i ponad 7000 litrów śmietany.
Francuski przesąd mówi, że podzielenie się jedną truskawką z drugą osobą sprawi, że ta się rozkocha, zapewniając szczere i trwałe uczucie. Innymi słowy- truskawka jest traktowana, jako afrodyzjak.
Truskawki mają właściwości antybakteryjne, wpływają pozytywnie na pracę mięśni, wzmacniają organizm, wspomagają produkcję krwi, oczyszczają układ krwionośny, działają odkwaszająco, poprawiają mikroflorę bakteryjną, obniżają poziom złego cholesterolu oraz chronią przed miażdżycą.
Są to jedyne owoce, które mają nasiona na skórce a nie pod nią.
Za najbardziej słodką i aromatyczną truskawkę w Polsce uchodzi truskawka kaszubska.