seniorka szpital

Co zapakować seniorce do szpitala?

Ewentualność pobytu w szpitalu zwiększa się wraz z wiekiem, czasem może zdarzyć się to całkiem niespodziewanie, więc warto już wcześniej przygotować torbę, w której znajdzie choć część podstawowych i niezbędnych rzeczy dla seniora. Pomoże to uniknąć gorączkowych poszukiwań i zakupów w ostatniej chwili. Co spakować seniorce do szpitala?

Podstawowe elementy garderoby

W torbie nie może zabraknąć elementów garderoby, które zapewnią komfortowy pobyt w szpitalu seniorce. Jest to przede wszystkim szlafrok oraz piżama – przynajmniej dwie pary, aby w razie potrzeby miała się w co przebrać. Może to być także inne wygodne ubranie na zmianę. Oprócz tego warto także zabrać skarpetki, bieliznę oraz kapcie, w których będzie możliwe poruszanie się po szpitalu. Jeśli osoba jest bardziej schorowana i zmaga się z nietrzymaniem moczu, to w torbie nie powinno zabraknąć pieluchomajtek lub dodatkowych środków higienicznych takich jak wkładki higieniczne. Przydatny może być także cieplejszy koc lub szal, którym okryje się w razie dokuczliwego chłodu – osoby starsze i schorowane inaczej mogą odczuwać panującą temperaturę, nawet jeśli nam wydaje się, że w placówce jest ciepło.

Środki higieniczne, kosmetyki i naczynia oraz sztućce

Do awaryjnej torby już wcześniej warto włożyć takie artykuły jak chusteczki higieniczne, również te mokre, wkładki higieniczne, papier toaletowy i przybory toaletowe, a także kosmetyki nawilżające do skóry oraz pomadkę nawilżającą. Najlepiej mieć w pogotowiu również dwa ręczniki. W szpitalu trzeba również posiadać własne naczynia, w tym przede wszystkim kubek oraz nieduży talerzyk, na którym chory będzie mógł położyć ewentualne przekąski z domu. Potrzebne będą także sztućce – widelec, łyżka, nóż i mała łyżeczka.

Akcesoria i leki, których seniorka używa na co dzień

Mogą to być bardzo różne przedmioty, ale zazwyczaj jest to pojemnik na sztuczną szczękę lub aparat słuchowy, okulary z futerałem, a nawet inhalator czy termometr. Ponadto do torby należy spakować wszystkie leki (najlepiej zanotować je na kartce), które starsza osoba przyjmuje, a także dokładny opis, jak należy je dawkować. Do szpitala zabiera się także dokumentację medyczną z ostatniego okresu. Jeśli seniorka używa telefonu, to nie zapomnijmy również o niezbędnej ładowarce.

Jedzenie i picie

Do picia najlepiej spakować seniorce wodę i to w małych butelkach – są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Jeśli chodzi o jedzenie, to najlepiej włożyć do torby drobne przekąski, które starsza osoba preferuje, a także słodycze, np. lekkie herbatniki czy wafelki. Jeśli osoba jest dość sprawna, to warto także zabrać ze sobą herbatę, którą będzie sobie mogła samodzielnie zaparzyć.

Dodatkowe akcesoria

W szpitalu czas się dłuży, więc jeśli seniorka na co dzień czyta czy rozwiązuje krzyżówki, to warto również zapakować do torby gazety czy książki oraz coś do pisania. Dzięki temu pobyt w szpitalu może być dużo bardziej komfortowy, a dodatkowe zajęcie sprawi, że również myśli nie będą ukierunkowane tylko na choroby i szpitalne niedogodności.