Co z tymi Apaszkami

Znaczenie słowa apaszka to rodzaj kwadratowej chusty, składanej na różne sposoby, najczęściej w trójkąt, będący ozdobą szyi. Chociaż swą nazwę zawdzięcza francuskim ulicznym chuliganom, którzy jako pierwsi włączyli ją do swojego stroju. Nawet współcześnie gangi przestępcze w niektórych miastach, czy krajach noszą apaszki na szyi, lub na głowie, aby określić swoją przynależność do danej grupy.

W drugiej połowie XIX wieku apaszki stały się elementem stroju paryskich robotników, następnie w latach dwudziestych XX wieku apaszki trafiły jako modny dodatek do kobiecego stroju sportowego. W latach późniejszych stała się eleganckim dodatkiem do stroju kobiecego i męskiego.

Apaszki wykonane są z różnego rodzaju jedwabiu, krepy jedwabnej, żorżety jedwabnej, i w tej postaci są synonimem ponadczasowej elegancji. Wykonuje się też apaszki z innych, tańszych materiałów, jak bawełna, poliester, wiskoza, oraz z materiałów szlachetnych jak kaszmir czy szyfon.

Najdroższe apaszki są ręcznie malowane i wykańczane, w dotyku jest bardzo przyjemna i ma zadziwiającą cechę: latem daje uczucie chłodu, zimą pełni funkcję ochronną dla szyi.

Apaszki są przepięknie zdobione, dostępne są apaszki malowane, rysowane i drukowane. Założenie takiej unikatowej apaszki razem z ozdobną klamrą, którą można ją spiąć na szyi, sprawi że strój nabierze szyku i stylu a taki dodatek z powodzeniem zastąpi nawet biżuterię. Apaszki ożywiają strój, przyciągają wzrok, i mogą być kontrastem dla mniej widocznej kolorystyki stroju.

Motywy pojawiające się na apaszkach to między innymi: wzory abstrakcyjne, kwiaty, inne motywy związane z fauną i florą, motywy zwierzęce, kształty geometryczne i wiele innych. Niektóre apaszki wykończone są koronką lub frędzelkami.

Najbardziej znaną i najbardziej luksusową marką apaszek jest Hermes. Firma założona przez Thierry Hermes’a produkuje apaszki od 1937 roku. Ma tak dużą renomę, że każda szanująca się kobieta musi posiadać minimum jedną apaszkę tej marki. Równie drogie i modne apaszki pochodzą od Gucciego, Diora, Burberry i innych drogich marek kobiecych.

Dodaj komentarz