Z jakiego materiału wybrać bluzę sportową, aby spełniała swoje funkcje?

Aktywność fizyczna w różnych postaciach staje się coraz bardziej popularna, ponieważ wzrasta świadomość społeczna na temat jej dobroczynnego działania dla zdrowia fizycznego i samopoczucia psychicznego. By móc wygodnie uprawiać sport, trzeba wybrać odpowiedni strój, w tym bluzę damską. Jakie ma ona spełniać funkcje i jakie tworzywo najlepiej spisze się w tych zadaniach?

Bluzy damskie – dlaczego dobry wybór jest tak ważny?

Bluza przydaje się na wiele okoliczności, na przykład kiedy biegamy w chłodniejszą porę roku czy też wcześnie rano. Jest niezbędna na wieczorny spacer czy też wędrówkę po górach. Z tego względu jest to podstawowe wyposażenie aktywnej kobiety. Jakie zadania ma spełniać bluza damska? Ma chronić przed chłodem, nie krępować ruchów, a także przepuszczać powietrze i odprowadzać wilgoć. W innym wypadku uprawianie sportu byłoby zupełnie niekomfortowe.

Na jaki materiał postawić?

Najlepiej zdecydowanie sprawdza się bawełna, ponieważ ma ona szereg zalet. Po pierwsze jest materiałem naturalnym, a więc sprzyja skórze i nie powoduje alergii czy jakiegokolwiek dyskomfortu skórnego. Nawet panie, które mają delikatną skórę na pewno będą się dobrze czuły w bawełnianej bluzie.

Ponadto bawełna posiada doskonałe zdolności termoregulacyjne. W czasie aktywności fizycznej zazwyczaj wytwarza się spora ilość wilgoci. Bluzy damskie z bawełny bardzo dobrze sobie radzą z jej odprowadzaniem od ciała, ale także są przewiewne, dzięki czemu podczas intensywnego uprawiania sportu nie odczuwa się dyskomfortu cieplnego.

Dzięki temu, że bawełna dobrze przyjmuje i oddaje wilgoć, bluzy po wypraniu będą szybko schły, a więc po kilku godzinach będą ponownie gotowe do użycia.

Bawełna eko – ukłon w stronę planety

Jeżeli zależy nam na losie naszej planety, warto postawić na bawełnę ekologiczną, czyli ze zrównoważonych upraw. Do uprawy bawełny ekologicznej zużywa się znacznie mniej wody niż w przypadku bawełny tradycyjnej. Warunki pracy na takim polu są godne, zaś wysiłek pracowników uczciwie wynagradzany. Zdecydowanie warto poprzeć taką inicjatywę nie tylko ze względu na to, że bawełna ma wiele praktycznych zalet.

Czy to ważne jaki design wybierzemy?

Wydaje się, że sam krój czy kolor bluzy ma drugorzędne znaczenie, jednakże warto pamiętać, że o wiele wygodniej będzie nam w bluzie dłuższej, która zakrywa pupę. To na pewno da większy komfort w czasie uprawiania sportu w zimniejszych okresach. Do takiej bluzy będzie można zakładać również legginsy, a nie tylko spodnie dresowe.

Ponadto praktyczniejsze są bluzy z zapinanymi kieszeniami. Jeżeli chodzi o sam wybór barw, to jest to już kwestia indywidualnych preferencji osoby uprawiającej sport. Niektórzy z nas kochają bluzy białe, inni używają tylko czarnych. Na rynku mamy także całą gamę kolorów neonowych i odważnych czy też zabawnych wzorów, grafik i napisów. Najważniejsza kwestia to wybór materiału, który będzie sprawiał, że uprawianie sportu będzie przyjemne, ponieważ to motywuje do dalszych wysiłków, nawet jeżeli następuje chwilowa utrata motywacji.