12 lipca, 2024
kortuny buty kobieta sklep

Buty na koturnach mają wiele przeciwniczek, ale jeszcze więcej zwolenniczek. Do której grupy Ty należysz?

Fakty

Wydaje nam się, że przez ostatnie lata na świecie zapanowała istna mania na koturny. Jednak butów tych nie wymyśliły ani „Spice girls”, ani „Lady Gaga”. Koturny są  obuwiem najdłużej znanym ludzkości w całej historii obuwia. Buty na koturnach używane były już w starożytności min. w starożytnym teatrze greckim. Aktorzy wkładali je, aby być lepiej widocznymi z dużej odległości. W XV w platformy i koturny, były bardzo popularne wśród kobiet jak i mężczyzn. Również noszone były przez członków rodzin królewskich i weneckie kurtyzany. Ubierane zawsze w celu wyróżnienia się ich posiadacza z tłumu i ogólnie- przyciągające wzrok. Dopiero w XVI w. pojawiły się obcasy. Koturny przeżyły istną reaktywację w XX w. za sprawą ruchu hipisowskiego i zostały długo z nim kojarzone. Koturny przez lata przechodziły kolejne metamorfozy, wkrótce stały się bardzo popularne wśród gwiazd estrady- najpierw muzyki rockowej, następnie, również wśród gwiazd muzyki popularnej. Dzisiaj, już większość kobiet ma w swoich obuwniczych zasobach przynajmniej jedną parę butów na koturnach. Dlaczego? Na rynku mamy naprawdę wielki wybór koturn, które możemy odpowiednio dobrać do swojego stylu, swojej figury i osobowości.

Co mówią przeciwnicy Koturny?

Głównym argumentem, jaki używają przeciwnicy koturn jest ich nieelastyczność. Niektórzy uważają, że koturny sprawiają wrażenie ciężkości, przez co stają się „niekobiece”. „Kortuny są teraz modne, ale ja nigdy ich nie założę.”- pisze na forum INNA. „Koturny nie są tak wdzięcznym „zakończeniem kobiety” jak chociażby szpilki czy balerinki.” –uważa EVELINE.  Koturny to nie buty dla każdego, że nie powinny nosić ich kobiety mające problemy ze stawami, kobiety drobne i szczupłe oraz nastolatki. Dlaczego więc koturny już od kilku lat nie wychodzą z obiegu?

Wygoda

Buty na koturnach najpopularniejsze stają się w okresie letnim, kiedy to wzrasta zapotrzebowanie na eleganckie i równocześnie wygodne sandałki. Nie każda kobieta czuje się dobrze biegając w szpilkach, czy obcasach podczas upalnych dni, niekoniecznie też chce się rozstawać z butami „na podniesieniu”. Buty na grubej podeszwie są przede wszystkim stabilne. Jeżeli w dodatku koturn ma z przodu buta więcej niż 1,5 cm grubości, but staje się o wiele wygodniejszy niż ten na obcasie, jednocześnie nadal może pełnić swoja podnosząco-wyszuplającą funkcję. Jeżeli popełnisz ten błąd i kupisz zbyt wysokie buty, uratować Cię powinny półwkładki do butów.

Moda i elegancja

Buty na koturnach pasują do wielu stylizacji- są dobre do spódnic, sukienek jak i również do spodni. Na rynku jest dostępnych wiele wersji koturn. Pasujące do dziewczęcej kreacji, lekkie, „romantyczne” koturny np. wykonane z plecionego sznurka. Wersja dla odważnych i „wystrzałowych” kobiet – koturny safari (np. w cętki) lub marynistyczne (z morskimi motywami). Jeżeli zależy nam, aby w butach na koturnach wyglądać naprawdę elegancko musimy zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Buty powinny być zabudowane. Koturn w eleganckim bucie nie powinien być zbyt masywny, powinien mieć kolor jednolity z obuwiem lub też powinien być całkiem zakryty. Najbardziej sprawdza się kolor czarny. Koturny w innym kolorze nie pasują do stroju formalnego czy wieczorowego. W tym sezonie za najbardziej ekskluzywne i eleganckie materiały dla butów uważa się skórę i zamsz.

Plusy dla figury

Dla kobiet o masywnej budowie uważa się zakup butów na koturnach za najbardziej trafiony. Kobiety, które źle wyglądają w szpilkach czy cienkich obcasach, w koturnach nabiorą pewnej postawy. Buty te, dodatkowo optycznie wyszczuplają, wysmuklają i dodają wzrostu. Szczupłe i drobne kobiety powinny wybrać koturny w miarę wąskie, niesprawiające wrażenia ciężkości. Jeżeli nie jesteś do końca zadowolona z kształtu swoich nóg, uważasz, że masz za grube kostki czy łydki, z pomocą przyjdą Ci koturny zapinane z tyłu, na pięcie, lub półbuty. Pamiętaj jednak, aby buty nie przecinały zapięciem kostki, ani się na niej nie kończyły – to przyciągnęłoby spojrzenia właśnie do owych, „konfliktowych” miejsc. Przy masywnych łydkach zakazane jest też noszenie spodni „3/4”. Znakomitą sztuczką wydłużającą nogi jest ubranie spodni (najlepiej „rurek”), bądź rajstop w kolorze identycznym, co buty.

Kobiety ze zbyt szczupłymi nogami powinny wybrać te modele z wiązaniami wokół kostek lub z zabudowaną górą. Każda kobieta może pięknie wyglądać w koturnach, wystarczy po prostu, że przy ich doborze zwróci uwagę na pewne detale.

Dodaj komentarz