3 grudnia, 2024
obuwie wygodne piekne damskie sklep

Nadeszła wiosna. Czas zrzucić ciężkie kozaki i zaopatrzyć się w modne obuwie wiosenne. Przed dylematem wyboru obuwia będzie stała nie jedna z nas. W sklepie spotkamy całe mnóstwo butów pięknych i piękniejszych. Najłatwiej byłoby zabrać je wszystkie, niestety nasze możliwości finansowe są często ograniczone. Czym się więc kierować? Jaki fason wybrać, aby później nie żałować? Jakie buty są najwygodniejsze, a jakie najlepsze dla naszych stóp?

Zacznijmy może od fasonu. Moda nie ogranicza nas już tak, jak kiedyś, dzięki czemu zawsze możemy założyć to, co lubimy i w czym dobrze się czujemy. Modne jest właściwie wszystko. Od klasycznych i eleganckich pantofelków, które chyba nigdy nie wyjdą z mody, po gustowne i wygodne czółenka i baletki.

Nie zapomnijmy o butach sportowych. Wiosna to czas zrzucania zbędnych kilogramów nagromadzonych w okresie zimowym. Na codzienny trening czy choćby zwykły spacer po parku warto wybrać się w wygodnych i niezwykle komfortowych adidasach.

Jeśli mowa o wygodzie, jest ona przeważnie kwestią indywidualną i trudno mówić o niej ogólnikowo. Co jednak można i warto powiedzieć, wygodne jest wszystko to, co naturalne, miękkie i proste. Oczywiście do wszystkiego potrzeba czasu i tylko prawdziwe szczęściary trafią na nowe buty, które nie” obgryzają” stóp.

Najzdrowsze natomiast są buty właściwie dopasowane do stopy. Pierwsza zasada brzmi: nie szkodzić! Niewłaściwie dobrane obuwie jest nie tylko niewygodne, ale i źle wpływa na ukształtowanie stóp, a to z kolei prowadzić może do poważnych wad postawy.

Na koniec warto zwrócić uwagę na materiał, z którego obuwie zostało wykonane. Oczywiście materiałem najlepszym gatunkowo, najzdrowszym i najwygodniejszym jest skóra. Skóra skórze jednak nierówna. Nie zawsze też mamy potrzebę wkładania obuwia skórzanego, a i ceny produktów skórzanych nie nastrajają optymistycznie.

Wśród materiałów obuwniczych wyróżnić można:

  • skórę gładką,
  • skórę lakierowaną,
  • nubuk,
  • welur i zamsz,
  • skórę podkładową,
  • skórę warstwową,
  • materiały syntetyczne,
  • tkaniny i tekstylia.

Ważniejszym elementem obuwia jest jednak podeszwa. Bądź co bądź to ona chroni nasze stopy przez zimnem, wilgocią i nierównościami terenu. Najlepsze są te wykonane z kauczuku. Niezwykle elastyczne, idealne na każdą pogodę, łatwo dają się wyczyścić – czegóż chcieć więcej? Podobnymi parametrami wykazują się podeszwy syntetyczne. Jedyny problem, jaki mogą stwarzać, to tendencja do ślizgania się na śliskich i mokrych powierzchniach.

Podeszwy skórzane natomiast raczej nie nadają się na warunki zewnętrzne. Ich delikatna struktura wymaga częstych napraw i właściwej pielęgnacji odpowiednimi środkami.
Pozostaje jeszcze rodzaj łączenia ze sobą elementów obuwia. To przecież od niego zależy trwałość i żywotność naszych butów.

I tak wyróżniamy: buty klejone, buty flexible, w których wierzch przyklejony jest bezpośrednio do spodu obuwia, buty formowane bezpośrednio, a więc poprzez prasowanie, czy wtryskiwanie, wykorzystywane głównie w produkcji obuwia sportowego oraz buty ramowe, a więc łączone przy pomocy szwów – najtrwalsze, przetrwa każde warunki atmosferyczne.
Trzeba pamiętać jednak, że podstawą długiej żywotności obuwia jest jego odpowiednia pielęgnacja. A więc drogie Panie – do dzieła!