3 grudnia, 2024
kąpiele lecznicze w wodzie

O tym, że woda ma właściwości lecznicze wiadomo od dawna. To naturalne bogactwo wykorzystywano do leczenia wielu schorzeń już w starożytności. Wody termalne, radonowe, chlorkowo-sodowe , siarczkowe – dzięki balneologom wiemy, że rodzajów tego cudu natury jest wiele. W „Porozmawiajmy o zdrowiu” przedstawiamy najlepszą z najlepszych – najsilniejszą na świecie leczniczą wodę siarczkową ze źródła „Malina”, która ze względu na swój unikalny skład skutecznie leczy i rehabilituje.

Natasza Goodman

Według klasyfikacji jest to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o najwyższej na świecie zawartości aktywnych związków siarki. Siła oddziaływania zabiegów balneologicznych zależy od stężenia czynnych związków siarki w wodzie.

Stosowanie w leczeniu źródeł wód leczniczych zawierających wysokie stężenia związków siarki (powyżej 100 mg/1L) zapewnia najlepsze efekty terapeutyczne w kuracji uzdrowiskowej. Jak każde leczenie bodźcowe wymaga ono zastosowania serii zabiegów, a efekty lecznicze utrzymują się około roku od jego zakończenia.

Kiedy jest stosowana?

Woda siarczkowa ma bardzo szerokie zastosowanie w lecznictwie, co potwierdzają niezależni eksperci. Głównym wskazaniem do stosowania kąpieli w wodach siarczkowych są choroby układu ruchu o charakterze zwyrodnieniowym, przewlekłe choroby zapalne – zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów o mniejszej aktywności, niektóre choroby skóry, wybrane choroby układu nerwowego i zespoły bólowe oraz zaburzenia krążenia obwodowego o charakterze miażdżycowym – mówi dr hab. med. Piotr Głuszko z Zakładu Reumatologii i Balneologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Działanie wody siarczkowej zaczyna się już w momencie zetknięcia skóry z powierzchnią wody. Działa ona jak naturalny peeling, a oprócz tego ma właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Zmiękcza i delikatnie złuszcza naskórek, co sprawia, że skóra staje się miękka w dotyku i sprężysta. Dodatkowo wpływa na lepsze ukrwienie tkanek oraz poprawia metabolizm.

Kąpiele siarczkowe mają też działanie przeciwzapalne, dzięki czemu zmniejszają dolegliwości bólowe, obrzęki i poprawiają ruchomość stawów. Wpływają również korzystnie na przemianę materii, obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.

Efekty kuracji miejscowej wodami zauważalne są już po godzinnej kąpieli. Jednak, jak to bywa w przypadku kuracji leczniczych, z kąpieli w wodzie siarczkowej można korzystać dopiero po konsultacji lekarskiej.

Gdzie występuje to cudo?

W Polsce woda siarczkowa występuje w kilku uzdrowiskach, m.in. w Busku-Zdroju, Horyńcu, Krzeszowicach. Ta najsilniejsza czerpana jest ze źródła „Malina” w uzdrowisku Solec-Zdrój (województwo świętokrzyskie). To tutaj, w latach 70-tych XX wieku, odkryto źródło o najwyższym stężeniu związków siarki na świecie, nazwane przez mieszkańców „Maliną”.

Badania wykazały, że woda z „Maliny” zawiera ponad 700 mg związków siarki na litr. Nic więc dziwnego, że postanowiono ten potencjał wykorzystać, budując zaplecze rehabilitacyjne z odnową biologiczną.

Leczenie i relaks

Oczywistym jest również wysoka jakość bazy noclegowej (obiekt jest czterogwiazdkowym hotelem), gastronomicznej oraz rozbudowana strefa Wellness. Lecznicza woda siarczkowa stała się jednak najważniejszym wyróżnikiem uzdrowiskowego Hotelu Malinowy Dwór w regionie. W województwie dolnośląskim i w Świeradowie – Zdroju występują tylko wody radonowe, które charakteryzują się innymi właściwościami leczniczymi niż solankowe wody siarczkowe.

Łącząc walory wody z profesjonalnie wyposażonym Centrum Rehabilitacji, dobrze dobraną i wyszkoloną kadrą lekarską, specjalistami z zakresu balneologii, kinezyterapii, masażystami i rehabilitantami Malinowy Dwór gwarantuje swoim gościom najwyższą jakość zabiegów oraz widoczne i długotrwałe efekty kuracji.
Zabiegi i proces leczenia w hotelu mającym funkcje nowoczesnego sanatorium, ustalane są dla każdego pacjenta indywidualnie, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem specjalistą. Ofertę uzupełniającą stanowią zabiegi z zakresu kosmetyki estetycznej,

SPA i atrakcje typu Wellness z basenami wyposażonymi w podwodne masaże i strefy saun. Balneokosmetyki Lecznicza woda siarczkowa wykorzystywana jest również jako główny składnik aktywny w Balneokosmetykach Malinowy Zdrój. Kosmetolodzy i dermatolodzy polecają Balneokosmetyki do pielęgnacji skóry problemowej i trądzikowej a także suchej i zrogowaciałej, ze względu na dwukierunkowe działanie wody siarczkowej.

Najsilniejsza na świecie lecznicza woda siarczkowa ze źródła „Malina” stosowana jest w leczeniu m.in.:

• zwyrodnień stawów i kręgosłupa
• dyskopatii
• reumatoidalnych zapaleń stawów, zesztywniających zapaleń stawów kręgosłupa i innych układowych chorób tkanki łącznej
• stanów pourazowych i przeciążeniowych narządu ruchu
• przewlekłych chorób skóry: łuszczycy, zapaleń łojotokowych, zapaleń atopowych
• zaburzeń tętniczego krążenia obwodowego
• cukrzycy
• dny moczanowej
• miażdżycy
• chorób pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady