domowy manicure paznokcie

Domowy manicure

Jak prawidłowo wykonać domowy manicure? Jak utrwalić kolor lakieru na płytce paznokcia i uniknąć odprysków? Jakie witaminy i minerały niezbędne są w diecie „pięknych paznokci”.

Manicure należy wykonywać raz na dwa tygodnie. Do wykonania prawidłowego manicure potrzebne będą pilnik, nożyczki, cążki, odżywka do paznokci oraz miska z ciepłą wodą.

Metalowe pilniki niszczą brzegi paznokcia, dlatego rekomendujemy papierowe. Zwykle mają dwa rodzaje powierzchni – twardą i miękką. Twarda służy do skracania paznokcia, miękka zaś do modelowania jego brzegów.

Kosmetyczny przybornik powinien być także wyposażony w narzędzia do odsuwania skórek, czyli nożyczki i cążki.

Na początek namaczamy paznokcie w ciepłej wodzie z mydłem w płynie. Następnie piłujemy paznokcie na prosto, w ten sposób, aby płytka paznokcia nie wystawała poza brzegi. Należy uważać by nie spiłować paznokcia zbyt głęboko po bokach, można go wówczas naruszyć płytkę paznokcia.

Skórki należy zmiękczyć specjalnie do tego przeznaczonym preparatem, a po kilku minutach odsunąć je drewnianym patyczkiem. Dzięki temu skórki odrastają wolniej, a i skaleczyć się jest o wiele trudniej.

Paznokcie pozbawione skórek polerujemy miękką częścią pilnika, po czym nanosimy na nie odżywkę.

Zły stan paznokci

Zniszczone paznokcie należy obciąć na krótko, a dopiero potem przystąpić do kuracji. Powinniśmy również dać paznokciom czas na regenerację i nie malować ich przez około 2-3 tygodni. Przez ten okres należy stosować odżywkę do paznokci, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, gdzie kończy się skóra, a zaczyna się płytka paznokcia.

Jeśli paznokcie są bardzo zniszczone i wyglądają źle, warto rozważyć poddanie ich intensywnej kuracji odżywczo – pielęgnującej. Najlepiej w tym celu kupić w aptece specjalne preparaty zawierające duże dawki witamin i wapnia. Dostępne są preparaty, np. w saszetkach do rozpuszczenia, czy w formie kremu do wcierania w płytkę paznokcia.

Jeśli naszym problemem jest łamliwość paznokci, warto zaopatrzyć się w odżywkę zawierającą wapń i magnez, która wzmocni płytkę paznokcia.

Istnieją także domowe sposoby na poprawienie kondycji naszych paznokci. Popularna jest 10 minutowa kąpiel paznokci w trzech łyżkach ciepłego oleju rycynowego oraz soku z jednej cytryny. Olej rycynowy można zastępować oliwą z oliwek. Jest to zupełnie naturalny sposób do codziennego stosowania.

Warto używać specjalnego zmywacza do paznokci, który zawiera witaminy i substancje odżywcze. Natomiast wystrzegać się zmywaczy zawierających aceton, który niszczy płytkę paznokcia.

Ręce należy myć żelem bez zawartości mydła, bądź mydłem glicerynowym. Nie wysuszają skóry rąk i skórek otaczających paznokcie.

Jeżeli zastosowane przez nas kuracje nie skutkują, warto zgłosić się do lekarza dermatologa.

Dieta dla pięknych paznokci

Paznokcie, podobnie jak włosy, szybko reagują na wszelkie niedobory witamin i minerałów w organizmie.

Twarde i mocne paznokcie zapewnią produkty bogate w aminokwasy siarkowe, czyli jajka, fasola, soja i pełnoziarniste produkty zbożowe oraz w siarkę tj. cebula, czosnek, rzodkiewka, chrzan i rzeżucha.

Dla prawidłowego wzrostu paznokci niezbędny jest cynk. O niedoborze cynku świadczą zwykle białe plamki pojawiające się na paznokciach zwane potocznie „kwitnieniem paznokci”, choć mogą być także przyczyną urazów mechanicznych. Najlepszym źródłem cynku są owoce morza, ryby, pestki dyni, ziarno słonecznika, kiełki pszenicy, jajka i mięso drobiowe. Na poziom cynku szczególnie powinny uważać osoby stosujące antykoncepcję hormonalną np. pigułki antykoncepcyjne, bo powodują zmniejszenie wchłaniania cynku przez organizm.

Podłużne wgłębienia (rowki) na płytce paznokcia oraz łamliwość paznokci mogą świadczyć o deficycie żelaza. W drugim przypadku także o niedoborach witamin z grupy B oraz biotyny (witamina H). Najlepszym źródłem żelaza jest czerwone mięso, a inne pożądane produkty to m.in. suszone morele, pestki dyni, orzechy i produkty z pełnego ziarna zbóż. Żródłem witaminy B są drożdże piwne, a duże ilości biotyny znajdują się w wątróbce, orzechach i produktach pełnoziarnistych.

Sztuka malowania paznokci

Prawidłowe malowanie paznokci wymaga czasu i cierpliwości. Na paznokcie należy nałożyć cztery warstwy lakierów.

Rozpoczynamy od tzw. bazy, czyli lakieru odżywczego lub podkładowego. Jest bezbarwny i ma na celu przygotować płytkę paznokcia na przyjęcie lakieru właściwego.

Po wyschnięciu bazy nakładamy pierwszą warstwę lakieru koloryzującego. Znów czekamy, aż paznokcie wyschną, po czym ponownie malujemy lakierem koloryzującym, aby nadać paznokciom intensywniejszego koloru i głębi.

Na suche paznokcie nakładamy czwartą warstwę tzw. utrwalacz. Utrwalacz to bezbarwny lakier z dodatkiem substancji utwardzających. Dzięki niemu lakier dłużej utrzyma kolor i będzie mniej podatny na odpryski. Tak pomalowane paznokcie powinny wytrzymać w nienaruszonym stanie do tygodnia.

Jeżeli paznokcie są łamliwe, warto zaopatrzyć się w lakiery zawierające akryl lub nylon. Substancje te dodatkowo utwardzą paznokcie.

1 thought on “Domowy manicure

Dodaj komentarz